Kam na bicykel

Cyklotrasy Myjava, Kopanice a okolie

Najkrajšie a najobľúbenejšie cyklotrasy a inšpirácie kam na výlet pre región Myjava, Kopanice a blízke okolie.

Pamiatky

12x

Rozhľadne

8x

Vodné nádrže

5x

Cyklotrasy Myjava, Kopanice a okolie

Myjavské kopanice sú rajom pre cyklistov

Pre tých, ktorí nevedia, Myjava, Myjavské Kopanice a celkovo kopaničiarsky región je veľmi populárna chalupárska oblasť na západnom Slovensku, ktorá sa rozprestiera medzi Malými Karpatami a Bielymi Karpatami na Myjavskej pahorkatine. Hlavnými centrami sú mestá Myjava, Stará Turá a Brezová pod Bradlom.

Okrem tradičných chalúp ponúka však aj mnoho miest kam na bicykel. Na pomerne malom kúsku zeme tu nájdeš množstvo hradov, vodných nádrží a rozhľadní a hlavne stovky kilometrov cyklotrás, ktoré ťa bezpečne zavedú na tieto krásne miesta. 

Výhodou Myjavských kopaníc je, že aj napriek svojmu kopcovitému terénu sa výborne hodia na cykloturistiku. Svoje cyklotrasy si tu nájdu športovci hľadajúci výzvy, nešportovci hľadajúci aktívny relax, ale i rodiny s deťmi hľadajúce zaujímavé miesta na výlety. Celkovo sú Kopanice prekrásna krajina, ktorá ťa za námahu odmení výhľadmi na okolitú čarovnú scenériu.

Cyklotrasy Myjava a Kopanice - výhľady z cyklotrasy na Branč

Výhľady z cyklotrasy na hrad Branč

Najkrajšie cyklotrasy v okolí Myjavy

Pozrime sa spolu na niekoľko krásnych cyklotrás na Myjave, Kopaniciach a okolí. Podľa nášho názoru patria Kopanice medzi najkrajšie miesta na Slovensku na rekreačnú cyklistiku a tieto cyklotrasy ťa zavedú na tie správne miesta tou správnou cestou. Ak si dáš námahu a prejdeš všetky z tohto článku, môžeš povedať, že si prešiel a spoznal celé Kopanice. Sú navrhnuté tak, aby ťa previedli každým zaujímavým miestom, ktoré tu máme

Hovorí sa, že predstavivosti a kreativite sa medze nekladú. K miestam spomenutým v tomto článku existuje viacero alternatívnych cyklotrás, a ak ti nevyhovuje tá naša, na mape určite nájdeš alternatívu, ktorá ti sadne lepšie. 

Tak neváhaj a spoznaj Kopanice zo sedla bicykla. 

Kam na bicykli - Spoznajte Myjavské Kopanice na bicykli

Myjavské kopanice na mape

Cyklotrasa hrad Branč - Myjava - Myjavské Kopanice

Cyklotrasa na hrad Branč

Cyklotrasa na hrad Branč

Spoznávanie okolia Myjavy a Myjavských Kopaníc začneme ľahšou 25 km dlhou cyklotrasou na hrad Branč, ktorý je dominantou okolitej krajiny. Je vhodná aj pre začínajúcich cyklistov a rodiny s deťmi. Na jej zdolanie budeš potrebovať horský bicykel, pretože časť z nej vedie po poľných a lesných cestách. Terén je nenáročný, avšak na ceste natrafíš na niekoľko prudších stúpaní.

Začíname na Myjave a cez Turú Lúku prechádzame po asfaltovej ceste až do časti U Škarítkov, kde do kopca vchádzame do lesa. Po chvíli, sa pri chate Lesanka napájame na novovybudovanú asfaltovú cyklotrasu, ktorá nás prevedie cez les a ponúkne krásne výhľady na Poľanu a Kopanice. Nová cyklotrasa nás zavedie až na lesnú spevnenú asfaltku, ktorá pokračuje priamo na hrad Branč. Kúsok pred hradom sa asfaltka zmení na poľnú štrkovú cestu.

Po chvíli sa dostaneme priamo na hrad, kde sa pokocháme výhľadom na všetky svetové strany. Naspäť ideme kúsok po tej iste cyklotrase, avšak pokračujeme rovno, do Bašnárov. Odtiaľ cez Belanských do kopca na Pokrivníky, kde sa spustíme naspäť do Myjavy.   

Plánik cyklotrasy na hrad Branč (25km, cca 2 hodiny)

Cyklotrasa Myjava - Čachtický hrad - Myjavské Kopanice

Cyklotrasa na Čachtický hrad

Cyklotrasa na Čachtický hrad

Cyklotrasa na Čachtický hrad predstavuje Kopanice v ich plnej kráse. 56 km dlhý okruh vedie po asfaltovej ceste (s výnimkou stúpania na hrad) cez množstvo kopaničiarskych obcí a čiastočne kopíruje Kopaničiarsku cyklomagistrálu, po ktorej sa neskoršie napája na Bátoričkin cykloohruh. Jeho vhodný pre mierne zdatnejších cyklistov, ale hravo ho zvládneš aj bez kondičky na elektrobicykli. Prevažná časť tohto cyklookruhu vedie po málo frekventovaných dedinských cestách, časť vedie po vyhradenej cyklotrase.

Cyklookruh začíname na Myjave, pokračujeme kopcovitým terénom na Poriadie, Papraď a cez zvlnený terén s výhľadmi na Javorinu sa dostávame na Starú Turú. Odtiaľ po rovine pokračujeme cez Vaďovce, Hrachovište až do Višňového (ideálne miesto na prestávku a občerstvenie v miestnom hostinci), kde z cesty schádzame a pokračujeme do kopca, po žltom turistickom chodníku až na Čachtický hrad. Čakajú nás úžasné výhľady.

Spiatočná cesta vedie takisto po asfaltovej ceste cez Hrachovište, Krajné, Podkylavu (možné občerstvenie v penzióne Adam) a Košariská (možné občerstvenie u Gurmána alebo Holotéch víška), kde ťa čakajú krásne panoramatické pohľady na Kopanice. Napokon, po dlhšom stúpaní na Dlhý Vŕšok sa dostávame do Priepasného a cez Polianku až do cieľa na Myjavu.

Plánik cyklotrasy na Čachtický hrad (56km, cca 5 hodín)

Cyklotrasa Myjava - Veľká Javorina

Cyklotrasa na vysielač Veľká Javorina

Cyklotrasa na Javorinu

Cyklotrasa na Javorinu vedie cez les, takže si prídu na svoje milovníci prírody. Je dlhá 45 km a na tejto vzdialenosti prekonáva prevýšenie cez 700 m, čo nie je také zlé prihliadnuc k faktu, že stúpame na najvyšší vrch Bielych Karpát do výšky takmer 1000 m.n.m. Zo začiatku vedie po asfaltovej ceste, neskôr po novej asfaltovej cyklotrase až napokon vchádza do lesa a vedie po dobre zjazdných lesných trailoch, takže je dobré mať horský bicykel. Cyklotrasa je vhodná pre mierne zdatnejších cyklistov, v prípade ak nemáš ideálnu formu, je dobré zvoliť radšej elektrobicykel.    

Cyklotrasa nás z Myjavy zavedie po málo frekventovanej asfaltovej ceste k vodnej nádrži Stará Myjava a cez rekreačnú oblasť popod lyžiarsky vlek  až na novovybudovanú asfaltovú cyklotrasu. Odtiaľ pokračujeme po bývalej vojenskej ceste vedúcej na Moravu a dostávame sa na Kubíkov vrch. Pokocháme sa výhľadmi na Moravskú pohorkatinu a schádzame z asfaltovej cesty do terénu. 

Po zelenej značke sa napojíme na červenú, ktorá nás zavedie po československej hranici až na vrchol Javoriny k vysielaču a k Holubyho chate. Po ceste prejdeme okolo Dibrovovho pomníka a čaká nás mierne kopcovitý hlinitý terén občas pokrytý kameňmi, koreňmi stromov alebo popadanými konármi s dvoma prudkými stúpaniami, ktoré ale nie sú veľmi dlhé. Asi 2 km pod vrcholom sa napojíme na cyklotrasu vedúcu z českej strany.

Naspäť ideme takmer bez šliapania po rovnakej trase s rozdielom, že nad vlekom na Starej Myjave pokračujeme na Poriadie po novej cyklotrase až na Myjavu.

Mapa cyklotrasy na Javorinu (45km, cca 4 hodiny)

Cyklotrasa Myjava - Bradlo - Mohyla Milana Rastislava Štefánika - Myjavské Kopanice

Cyklotrasa na mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle

Cyklotrasa na Bradlo

Cyklotrasa na Bradlo vedúca cez les je dlhá 27 km a na tejto vzdialenosti prekonáva prevýšenie cez 540 m. Je vhodná pre mierne zdatných cyklistov alebo ak si netrúfaš, radšej zvoľ elektrický pohon e-biku. Cyklotrasa nás privedie na Bradlo zo zadnej strany cez les, kde nás čaká strmý lesný chodník. V porovnaní s výšľapom na Bradlo po asfaltovej ceste, je táto alternatíva kratšia no o to intenzívnejšia a krajšia.  

Z Myjavy začíname po málo frekventovanej asfaltovej ceste odbočením na Polianku, cez ktorú sa dostaneme až na cyklotrasu vedúcu do Priepasného. Odtiaľ pokračujeme do kopca na Dlhý Vŕšok a odbočujeme na zadnú lesnú cestu na Bradlo.

Po chvíľke schádzame z asfaltovej cesty a vchádzame do lesa, kde nás čaká pomerné prudké, ale krátke stúpanie na Bradlo. Onedlho už sme na vrchole, kde nás privíta pohľad na majestátnu Mohylu M. R. Štefánika a krásne výhľady na Košariská a Brezovú pod Bradlom

Ako bonus k týmto výhľadom sa môžeme „ukrytým“ lesným chodníkom dostať popri bicykli na okraj Bradla k vyhliadke Hrombaba, odkiaľ máme ešte lepšie výhľady na celú dolinu a samotné Košariská. O tomto mieste nevie veľa návštevníkov, preto tu nestretneš až tak veľa ľudí. 

Po chvíľke oddychu a obhliadke Mohyly sa spúšťame dole kopcom okolo lyžiarskeho vleku po lúke smerom do centra Priepasného. Vedie tam cyklotrasa, ktorú čiastočne tvorí poľná cesta a čiastočne asfaltka.

Po príjazde do Priepasného smerujeme naspäť na Polianku, kde odbočujeme smerom na Pokrivníky. Odtiaľ sa spúšťame priamo do Myjavy, kde ukončujeme tento krásny cyklookruh. 

Mapa cyklotrasy na Bradlo (27km, cca 3 hodiny)

Cyklotrasa Myjava - Kuželov

Cyklotrasa k veternému mlynu v Kuželove

Cyklotrasa do Kuželova (CZ)

Cyklotrasa do Kuželova k veternému mlynu je dlhá 48 km a prekonáva prevýšenie 750 m. Prevedie nás cez najkrajšie miesta československého kopaničiarskeho pohraničia po kvalitných a málo frekventovaných asfaltových cestách a cyklotrasách. Ideálny cyklovýlet pre celú rodinu.

Hneď v úvode nás čaká rozcvička v podobe výdatného stúpania z Myjavy po Moravskej ceste  na rozhľadňu Poľana, kde sa pokocháme výhľadmi na Myjavskú pahorkatinu. Odtiaľ sa spúšťame do Vrboviec a prechádzame cez hranice na Moravu . Kúsok za hranicami odbočujeme doľava a po chvíli sa dostávame k veternému mlynu Kuželov. Tam si prezrieme túto fotogenickú pamiatku, odpočinieme a vyrazíme smer Morava, konkrétne do Javorníka.

V Javorníku odbočíme doprava a mierne zvlneným terénom objavujeme krásy Moravy. Po ceste prejdeme cez Petruchúv Mlýn, Suchovské Mlýny a v Zámečnických Mlýnech odbočíme doprava smerom na Novú Lhotu. Tam sa môžeme občerstviť v miestnej hospúdke alebo v krásnom rodinnom hoteli Háj. Odtiaľ nás čaká tiahnuce sa stúpanie smerom naspäť na Slovensko cez Kubíkov vrch

Z Kubíkovho vrchu sa pokocháme výhľadmi na Moravu a po lesnej cyklotrase sa vraciame na Myjavu cez rekreačnú oblasť Stará Myjava

Táto cyklotrasa do Kuželova ponúka naozaj rozmanité zážitky od historických pamiatok v podobe zachovaného veterného mlynu, cez krásne výhľady na Kopanice aj Moravu, občerstvenie, osvieženie vo vodnej nádrži i kvalitné cesty. Čo viac si už len cykloturista spoznávajúci Kopanice a Moravu môže priať. 

Mapa cyklotrasy do Kuželova (47km, cca 4 hodiny)

Cyklotrasa Myjava - Lučina - Čertoryje
Cyklotrasa k nádrži Lučina cez Čertoryje
Cyklotrasa k nádrži Lučina cez Čertoryje

Cyklotrasa k nádrži Lučina

Cyklotrasa k Lučine cez Čertoryje (CZ)

Cyklotrasa k vodnej nádrži a rekreačnej oblasti Lučina je dlhá 51 km a prekonáva prevýšenie cez 1060 m. Začína na Myjave a prechádza cez unikátnu prírodnú rezerváciu Čertoryje, ktorá je vyhľadávaným turistickým miestom pre svoje rozsiahle komplexy kvetnatých lúk. Časť cyklotrasy vedie cez les po dobre upravenej cyklotrase a poľnej ceste, preto je dobré mať horský bicykel. Typicky pre Kopanice, cyklotrasa sa svojím profilom hodí pre mierne zdatnejších cyklistov alebo nešportovcov na ebiku.  

Vyrážame z Myjavy cez Turú Lúku, kde odbočujeme smerom na Vrbovce. Tu nás čaká rozcvička vo forme tiahnuceho sa stúpania. Počas šliapania do pedálov nás rozptyľujú krásne výhľady na Kopanice, Myjavu a Poľanu. Z vrcholu kopca sa spúšťame priamo do centra Vrboviec odkiaľ pokračujeme po kamenistej poľnej ceste až k úplne novej asfaltovej cyklotrase, ktorá nás zavedie k českým hraniciam k Trom kameňom. Odtiaľ pokračujeme cez les po traile až na Kobylu, kde sa nám odkrývajú úžasné pohľady na prírodnú rezerváciu Čertoryje a Vojšické lúky.  

Po lúkach prechádzame až na smiešne nazvaný vrch Výzkum odkiaľ sa spúšťame po poľnej ceste do rekreačnej oblasti Lučina až priamo k nádrži.

Odpočinieme si, občerstvíme sa v jednej z hospúdok pri nádrži a vraciame sa na Výzkum odkiaľ pokračujeme po asfaltovej ceste do Malej Vrbky, Hrubej Vrbky  až do Kuželova k veternému mlynu. Po malej prestávke pokračujeme smer Vrbovce a prekračujeme slovenskú hranicu.

Vo Vrbovciach, v časti Šance si to namierime doľava  priamo do zákerného a dlhého stúpania, ktoré nás privedie naspäť na Myjavu. 

Táto cyklotrasa nás prevedie po moravskej strane strane Bielych Karpát a za námahu a nastúpané výškové metre nás odmení pohľadom na krásy prírodnej rezervácie Čertoryje.

Mapa cyklotrasy k Lučine (51km, cca 5 hodín)

Cyklotrasa Myjava - Dubník

Cyklotrasa k nádrži Dubník

Cyklotrasa na Dubník

Cyklotrasa k vodnej nádrži a rekreačnej oblasti Dubník je dlhá 33 km a prekonáva prevýšenie cez 520 m. Časť cyklotrasy kopíruje Kopaničiarsku cyklomagistrálu a vedie po asfaltových cestách. Ideálne je ju absolvovať na horskom bicykli, niektoré časti cesty v okolí Dubníka majú skôr charakter poľnej cesty. Cyklotrasa okolo Dubníka nám odprezentuje krásne výhľady na kopaničiarske kopce. Typicky pre Kopanice, cyklotrasa sa svojím profilom hodí pre mierne zdatnejších cyklistov alebo nešportovcov na ebiku.  

Vyrážame z Myjavy a cez Brestovec si to namierime na Sovinec a Poriadie. Odtiaľ prechádzame na Papraď. Počas cesty môžeme obdivovať výhľady na majestátnu Javorinu. Z Paprade sa dostávame na Starú Turú, odkiaľ vedie cesta priamo k vodnej nádrži Dubník. Na Starej Turej sa môžeme zastaviť na zmrzlinu alebo sa občerstviť v jednom z tunajších podnikov. Ak túto možnosť nevyužijeme, cez letnú sezónu nájdeme občerstvenie aj priamo pri vodnej nádrži. 

Vodná nádrž Dubník je populárnym rekreačným miestom s peknou plážou aj promenádou. V jej strede je malý ostrovček, ktorý vytvára idylickú atmosféru. 

Po tom ako sme si oddýchli a prípadne aj zaplávali, vyrážame späť na Myjavu. Prechádzame cez chatovú oblasť okolo Dubníku II a mierime smerom na Drgoňovu dolinu, odkiaľ smerujeme do kopca na Rudník. Šliapanie do pedálov nám spríjemňujú krásne výhľady na okolitú scenériu. Z Rudníka prechádzame na Poriadie a urobíme krátku zastávku na zmodernizovanom pamätníku u Klasovitých. Odtiaľ sa už spúšťame dole kopcom do Myjavy, kde ukončujeme tento príjemný cyklovýlet.

Mapa cyklotrasy na Dubník (32km, cca 3 hodiny)

Požičovňa bicyklov Myjava

Nemáš bajk? Nevadí!

Na bicykli alebo elektrobicykli sa Kopanice spoznávajú oveľa ľahšie.

 • Elektrobicykel Leader Fox

 • Elektrobicykel Dema E-trail

 • Elektrobicykel Easybike

 • Bicykel KTM

  Kam na výlet

  Spoznaj Kopanice na bicykli

  Preskúmaj alternatívne destinácie a zaujímavé miesta na Kopaniciach.

  © Kam na bajk, 2022 | BOLD Digital

  Požičaj si e-bike
  Zľava 15% od 3 dní.

  Rezervuj teraz

  Požičaj si e-bike
  Zľava 15% od 3 dní.

  Rezervuj teraz