Tip na výlet na bicykli

Veľká Javorina

Najvyšší vrch Bielych Karpát nachádzajúci sa pri meste Stará Turá, ktorý ponúka krásne výhľady na okolitú scenériu.

Typ bicykla

MTB, cestný

Terén

Strmé kopce

Náročnosť

Vysoká
 • Tip na výlet - Vysielač Veľká Javorina
 • Vysielač Veľká Javorina
 • Holubyho chata na Javorine
 • Príjazdová cesta na Javorinu
 • Príjazdová cesta na Javorinu

  O Veľkej Javorine

  Veľká Javorina je obľúbeným miestom, kde sa už po desaťročia stretávajú Slováci a Česi na svojich turistických alebo cykloturistických výletoch. Tento najvyšší vrch Bielych Karpát sa totiž nachádza na hranici medzi Českom a Slovenskom.

  Na vrchole kopca vo výške 969 m n.m. sa týči viac ako 80 m vysoký televízny a rádiový vysielač, ktorý je vidieť takmer z každého kúta Kopaníc. Z vrchu Javoriny je vidno do veľkej diaľky na slovenskú aj českú stranu.

  Pod vrcholom sa nachádza aj populárna Holubyho chata, kde si možno vychutnať výdatné občerstvenie prípadne zajednať aj nocľah. Pri chate je aj pomerne veľké parkovisko pre návštevníkov. Nachádza sa tu aj známe lyžiarske stredisko. 

  Približne 2 km po hrebeni od Holubyho chaty sa nachádza v nadmorskej výške 925 metrov opustený areál vojenského vysielača Jelenec. Tento vysielač slúžil v čase socializmu ako cvičný cieľ pre leteckú armádu. Po rozdelení Československa sa z tohto opusteného vojenského areálu stala neoficiálna turistická rozhľadňa. Do výšky približne 40 metrov sa týči kovová konštrukcia, ktorá si priam pýta pokorenie. Výstup na rozhľadňu Jelenec, ako aj pohyb v jej okolí je však na vlastné nebezpečenstvo.

  Javorina je jedno z najkrajších miest v kopaničiarskom regióne. Za námahu ťa odmení fantastickými výhľadmi a krásnou prírodou. Je to vhodné miesto na poldenný aj celodenný výlet. 

  Autor videa: Stanislava a Juraj Jedinákovci

  Tip: Neviete ako používať turistické a cyklistické mapy alebo ako si naplánovať ideálnu trasu prípadne pozrieť prevýšenie? Ideálny spôsob je použiť Mapy.cz, kde sa treba prepnúť do turistickej mapy. Tu je stručný návod ako na to. 

  Cyklotrasy na Javorinu

  Na Veľkú Javorinu sa dá dostať takmer z každej svetovej strany. Bez ohľadu na to, ktorú cyklotrasu si vyberieš, je potrebné sa pripraviť na namáhavý výšľap. Niektoré cyklotrasy sú však menej namáhavé ako iné. 

  Najjednoduchšie je sa dostať na Javorinu po asfaltovej ceste zo Starej Turej (zelená cyklotrasa 5303), cez Miškech Dedinku a Hrnčiarové a napojiť sa na žltú cyklotrasu 8304 na križovatke pri minifarme Lubina. Minifarma je vďačnou atrakciou najmä pre deti. Po žltej sa dostaneš až na vrchol. Treba sa pripraviť, že táto trasa má približne 11 km nepretržitého stúpania a posledné kilometre pred vrcholom sú najťažšie. Nie je to však také hrozné ako sa môže z opisu zdať. Výšľap bežne zvládajú aj zdatnejší seniori. 

  Na Javorinu sa možno dostať aj cez les, zo Starej Myjavy. Existuje viacero možností. Po červenom turistickom chodníku (Cesta hrdinov SNP) alebo po ceste zo starej Myjavy na Novú Lhotu cez Kubíkov vrch. Po červenom turistickom chodníku je terén najťažší a vyžaduje si určité skúsenosti. Lepšia alternatíva je ísť po ceste na Kubíkov vrch a napojiť sa po zelenom chodníku na červený chodník až neskôr. 

  Na Javorinu vedú cyklotrasy aj z moravskej strany. Z Vápeniek vedie modrá lesná cyklotrasa 5052, prípadne nová asfatlka (tiež označená ako 5052) z Kamennej Boudy. Tieto cyklotrasy sú tiež veľmi pekné a oplatí sa ich vyskúšať.

  Cyklotrasa na Javorinu cez les

  45 km cyklotrasa Myjava – Stará Myjava – Kubíkov vrch – Javorina (Holubyho chata) – Poriadie – Stará Myjava – Myjava

  • Výhľady na Javorinu (žltá cyklotrasa)
   Výhľady na Javorinu (žltá cyklotrasa)
  • Šibenický vrch (zelený chodník) na Javorinu
   Šibenický vrch (zelený chodník)
  • Šibenický vrch (zelený chodník)
  • Dibrovov pomník (červený chodník) na Javorinu
   Dibrovov pomník (červený chodník)
  • Kubíkov vrch (zelený chodník) na javorinu
   Kubíkov vrch (zelený chodník)
  • Cyklocesta z Kamennej Boudy (ČR) na javorinu
   Cyklocesta z Kamennej Boudy (ČR)
  • Výhľady na Javorinu (žltá cyklotrasa)
  • Šibenický vrch (zelený chodník) na Javorinu
  • Dibrovov pomník (červený chodník) na Javorinu
  • Kubíkov vrch (zelený chodník) na javorinu
  • Cyklocesta z Kamennej Boudy (ČR) na javorinu

  Downhillový trail Python

  Na hrebeni je možné sa napojiť na downhillový trail Python, ktorý vybudovali nadšenci horskej cyklistiky. Vrchná časť trailu je dobre značená a pomerne jednoduchá na zjazd v štýle cross country. Približne v polovici trailu sa však mení na plnohodnotný downhill/enduro trail vhodný len pre skúsených cyklistov s prudkým sklonom a množstvom prírodných dropov a koreňov. 

  • Vstup na trail
  • Vrchná časť trailu
  • Prejazd cez lúku

  Kam na výlet

  Zaujalo ťa toto miesto?

  Výborne, naozaj dobrý výber. Tak nestrácaj čas a naplánuj si sem výlet.

  © Kam na bajk, 2022 | BOLD Digital

  Požičaj si e-bike
  Zľava 15% od 3 dní.

  Rezervuj teraz

  Požičaj si e-bike
  Zľava 15% od 3 dní.

  Rezervuj teraz