Tip na výlet na bicykli

Kláštor Katarínka

Zrúcanina stredovekého kláštora zo 17. storočia, ktorá sa nachádza kúsok od obce Dobrá Voda.

Typ bicykla

MTB

Terén

Mierne kopce

Náročnosť

Stredná
 • Kláštor Katarínka
 • Kláštor Katarínka
 • Kláštor Katarínka
 • Kláštor Katarínka
 • Kláštor Katarínka

  Popis miesta

  Kláštor sv. Kataríny (Katarínka) bol založený v roku 1618 na mieste prastarej kaplnky s cintorínom ukrytej hlboko v malokarpatských lesoch, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Rozsiahly kláštorný komplex bol postupne rozširovaný a zveľaďovaný a patril k najvýznamnejším pútnickým miestam. V sedemnástom storočí bol niekoľkokrát poškodený počas povstaní či tureckých vpádov, no vždy bol opravený.

  Dnes možno vidieť ešte dobre zachované kostolné ruiny s vežou a zvyšky jedného krídla kláštornej budovy. Kláštor leží mimo hlavných ciest i významných turistických chodníkov, čo na jednej strane pomohlo k jeho zachovaniu v celkom dobrom stave. Na druhej strane kláštor zostal ukrytý pred zrakmi i pozornosťou väčšiny milovníkov histórie a vzácnych pamiatok. Preto tu nenájdete ani možnosti na občerstvenie.

  Posledné desaťročia prebieha dobrovoľnícky projekt na obnovenie kláštora. Počas sezóny pri ňom nájdete stanový tábor s dobrovoľníkmi, ktorí pomáhajú s jeho záchranou. Za ten čas sa vytvorila okolo kláštora Katarínka silná komunita nadšencov, ktorá tu poriada rôzne akcie. Viac o histórii kláštora a o projektu na jeho záchranu sa dozviete na jeho oficiálnej stránke

  Kláštor Katarínka vyžaruje magickú atmosféru, ktorú si ideálne vychutnáte v podobe celodenného výletu.

  Autor videa: GoskiSlovakia

  Tip: Neviete ako používať turistické a cyklistické mapy alebo ako si naplánovať ideálnu trasu prípadne pozrieť prevýšenie? Ideálny spôsob je použiť Mapy.cz, kde sa treba prepnúť do turistickej mapy. Tu je stručný návod ako na to. 

  Cyklotrasy

  Existuje niekoľko možností ako sa dostať ku kláštoru Katarínka. Môžeš využiť zelenú cyklotrasu 5215 zo severozápadu tiahnucu sa cez malokarpatské lesy. Je to kombinácia asfaltovej cesty a poľnej cesty a je veľmi dobre zjazdná. Nachádza sa na nej niekoľko poriadnych kopcov, ale nie je to nič neprekonateľného. 

  Po zelenej cyklotrase 5215 sa dostaneš na Katarínku aj z juhovýchodu z Dechtíc. Po modrom alebo žltom turistickom chodníku sa sem dostaneš z Dobrej Vody. Modrý chodník je pomerne náročný, ale stále zjazdný. Ťažké úseky sú avšak aj na žltom chodníku.  

  V blízkom okolí kláštora sa nachádzajú aj dve ďalšie zaujímavé miesta. Približne 2 km odtiaľ je poľovnícky kaštieľ Planinka a 9 km od kláštora je zrúcanina hradu Dobrá Voda.

  • Príjazd – starobylá železnička
  • Posedenie pri kláštore
  • Príjazdová cyklotrasa
  • Príjazdová cyklotrasa
  • Kaštieľ Planinka
  • Hrad Dobrá Voda

  Kam na výlet

  Zaujalo ťa toto miesto?

  Výborne, naozaj dobrý výber. Tak nestrácaj čas a naplánuj si sem výlet.

  © Kam na bajk, 2022 | BOLD Digital

  Požičaj si e-bike
  Zľava 15% od 3 dní.

  Rezervuj teraz

  Požičaj si e-bike
  Zľava 15% od 3 dní.

  Rezervuj teraz